Naše odchovy

 

Štěňátka

Momentálně nemáme žádná volná štěňátka. Co se týče dalšího vrhu, matkou plánovaného vrhu by měla být Biesca. Krytí závisí na  aktuální pandemické situaci. Doporučuji včasnou rezervaci.

Náš chov -  informace pro zájemce o štěně:

Jsme malá rodinná CHS, naši psi jsou především členy rodiny, nežijí odděleně v kotcích (kotce nemáme) či nějakých "mini" výbězích, nýbrž mají trvalý přístup do domu a sdílejí s námi veškeré naše aktivity. I štěňátka vyrůstají v domácím prostředí, porodní box je umístěn v klidné části obytného prostoru s přímým vstupem na zahradu, věnuji se jim 24 hodin denně, a to až do odchodu do nových domovů.  V obýváku u štěňátek trávím veškerý čas, spím vedle boxu na zemi - na matraci, mám je pod neustálou kontrolou  jsem jim nablízku  i v době, kdy už jsou přestěhována do zahradního domečku. Tj. i nadále "nocuji" v obýváku na matraci s pootevřenými dveřmi na zahradu, abych k nim mohla případně v noci vstát,  atd..

Dno porodního boxu je opatřeno savými podložkami typu "vet bed", které jsou pravidelně prány. Tento povrch, tvořený měkkými a neklouzavými podložkami poskytuje štěňatům výbornou oporu při pohybu, a tak se minimalizuje riziko vzniku vývojových ortopedických onemocnění. Je známo, že první dva měsíce života jsou zcela klíčové, neboť při případném rozvoji DKK hraje významnou roli jak nevhodný povrch, tak i teplota okolního prostředí.

Nejsem stoupenkyní tzv. „přírodního odchovu“ („přežijí jen ti nejsilnější“) v tom smyslu, že fena si má vše „obstarat“ sama, a to "odrodit" bez asistence chovatele kdesi v jakési narychlo stlučené kůlně, sklepě, atd. Mnozí jsou možná toho názoru, že štěňata, která "přišla pryč", padla za oběť evolučnímu výběru (byť to asi formulují o něco méně sofistikovaně) a „holt to je přírodní odchov“.  Jistě není náhoda, že "sociálním darwinistům" prakticky téměř v každém vrhu nějaká ta štěňata uhynou.  Já podobný "sociálně-deterministický přístup" k chovu odmítám a nevidím nic špatného na tom, že štěňata v raném věku odchovávám doma v obýváku, kde mám malé pod dohledem, a kde je odspodu vytápěná podlaha + celá prosklená stěna, poskytující dostatek denního světla. Při porodu totiž často nastávají situace, kdy je nutno štěně bez odkladu oživit, stejně tak v prvních dnech a týdnech života je lépe mít štěňata na očích. A obvykle právě z  jedinců, kteří se z pohledu „sociálního darwinisty“  mohou jevit jako „slabí a nehodní života“, vyrostou naprosto zdravá a velmi vitální stvoření.  S fenou jsem po celou dobu porodu, zatím všechny porody začaly večer a rodilo se až do rána. Po porodu jedu ihned s fenkou na veterinu (mám to 5 minut jízdy) a náš veterinář jí aplikuje oxytocin k vypuzení zadržených placent a sonograficky zkontroluje, zda nejsou v děloze ještě nějaká štěňata.

Jsem přesvědčena, že přímý fyzický kontakt nenahradí žádný kamerový systém; na povahu a zdravý psychický rozvoj štěňat má tak úzký kontakt s člověkem blahodárný vliv, štěňata si od raného věku uvykují na běžné ruchy každodenního života v domácnosti.  Od 1. měsíce věku začínají objevovat venkovní svět, přestěhují se venkovního výběhu a do vlastní zahradní vilky  a učí se čistotnosti. Současně jsou v kontaktu s ostatními členy smečky a socializují se prostřednictvím hojných návštěv přátel a známých. Štěňátka jsou řádně očkována a pravidelně odčervována, před odchodem k novým majitelům jsou prohlédnuta naším veterinářem.

Nechovám na povahově nevyrovnaných fenách, všechny naše fenky mají úspěšně složené testy povahy ve francouzském klubu (R.A.C.P.), jehož jsem dlouholetou členkou. Neodchovávám štěňata příliš často a jak je patrno z "frekvence" našich vrhů, naprostou prioritou pro mne rozhodně než kvantita je kvalita, a proto i volba vhodného krycího psa, tj. takového, který po stránce exteriéru, povahy a zdraví plně odpovídá standardu plemene, je přepečlivě a dlouho dopředu zvažována. Prověřuji si totiž nejen krycího psa, ale i jeho sourozence a předky, vybraného kandidáta si vždy předem osobně prohlédnu, než se definitivně rozhodnu jej použít v chovu. A někdy tento proces trvá i několik let,  nejsem-li skálopevně (tj. na 100 %) přesvědčena o správnosti své volby, pak raději žádná štěňata. Klíčovými kritérii výběru jsou pro mne zdraví + povaha. Jestliže zjistím, že se v linii zvažovaného krycího psa vyskytuje nějaké "ale" v podobě dědičného zdravotního problému anebo nevyrovnané povahy, zvolím jiného plemeníka. Celou abecedu asi nikdy "neudělám" a pokud plánuji vrh, tak si zpravidla chci i jedno štěně nechat doma.

Osobní návštěvu CHS doporučuji každému zájemci o štěně, neboť realita často nemusí odpovídat tomu, co je prezentováno prostř. webu či mnohdy klamavé inzerce na různých těch "bazoších", kde se to jen hemží "závratnými výstavními úspěchy", "přírodním" odchovem na "biofarmách", atd.. Kvalita psa nespočívá v počtu titulů, pro mne jsou podstatné morfologické vlastnosti, harmonie v typu, rodokmen, zdraví a typická povaha a v neposlední řadě můj vlastní úsudek. Asi nejhorším možným zdrojem "ověřených" informací jsou diskusní fóra na sociálních sítích, rozumný člověk by neměl ztrácet čas sledováním naprosto "jalových"  diskuzí a raději se osobně přesvědčit o skutečném stavu,  popř. využít referencí přímo od majitelů odchovů té či oné CHS.

Jestliže chovatel odmítne zájemcům o štěně ukázat rodiče (matku) a neumožní jim, aby si prohlédli prostředí, v němž jeho psi žijí, je to krajně podezřelé a měl by to být pro každého varovný signál! Nesmírně důležité je totiž vidět rodiče, a to přinejmenším matku (v případě zahraničního krytí) - její povahu, chování a reakce. Kvalitní CHS poznáte i podle toho, jakou péči věnuje svým psům - seniorům. Jsou-li např. kdesi "na zadním dvorku", odděleni od zbytku smečky a jsou zanedbaní či ve špatné kondici (nebo se dokonce ani nedožívají vyššího věku), rozhodně to nesvědčí o dobrém vztahu "chovatele" k těm, kteří  jsou už pro něj z "ekonomického hlediska" nepoužitelní.

Odchov štěňat, tj. náklady za krytí v zahraničí (cesta za krycím psem, ubytování, krycí poplatek, atd.), dále pak kvalitní výživa březí fenky a štěňat, očkování, pravidelné odčervování, čipování, vystavení europasů, atd.. nejsou v žádném případě levnou záležitostí (a v neposlední řadě i můj čas, tj. soustavná péče, probděné noci, atd.); jestliže někdo prodává štěňata s PP za podezřele nízkou cenu, mělo by to být pro zájemce o štěně varováním, takový chovatel pravděpodobně nevěnoval dostatečnou pozornost tomu, aby se štěňatům dostalo té nejlepší péče a zřejmě ani rodiče štěňat nebudou příliš kvalitní jedinci.

Zájemce o štěně by si měl uvědomit, že pořízením štěněte "investice" nekončí, štěně bude potřebovat kvalitní výživu a také běžná veterinární péče (očkování, atd.) něco stojí.  Samozřejmě, že "chovatelům", kteří opakovaně používají k chovu psy "z vlastního dvorku" či z "vedlejší vesnice", takové náklady logicky nevznikají, ovšem o kvalitě, natož pak nějaké "vizi" chovu lze jen těžko hovořit.

Bohužel totiž i registrovaná chovatelská stanice může de facto fungovat jako "množírna", kde jsou chovné feny nakrývány prakticky rok co rok po sobě,  aniž by takoví "chovatelé" měli důležitou zpětnou vazbu ve formě zdravotních výsledků odchovů. Já tento způsob "chovu" nepovažuji za  zodpovědný,  zájemci o štěně by proto měli být velmi obezřetní a dát si na takové "chovatele" velký pozor. Seriózní CHS netají informace o svých odchovech, jejich zdravotních výsledcích a informace, které zveřejňuje na webových stránkách, jsou naprosto jasné a transparentní.

Štěňata z naší CHS odcházejí do nových domovů nejdříve od 9. - 10. týdne života. V 8 týdnech je to podle mého názoru příliš brzy, neřkuli ještě dříve než v 8 týdnech (!), více viz "Řád ochrany zvířat při chovu psů" ČMKU). Štěňata, která odcházejí do zahraničí, u nás zůstávají do té doby, kdy vycestování umožňují veterinární podmínky té které země. V takovém případě se jim pečlivě věnuji a důkladně socializuji, beru do různých prostředí (centrum města, restaurace, atd..)

Mám za to, že 9. až 10. týden jsou druhou nejdůležitější fází pro rozvoj sociálního chování, neboť na fázi imprintingu navazuje právě tato další klíčová perioda vývoje, v tomto období se prostřednictvím hry a interakcí s jejich sourozenci formuje jejich sociální chování. Štěňátka jsou očipována, noví majitelé obdrží PP, europasy, řádnou kupní smlouvu,  krmení, hračku s vůní matky a v neposlední řadě manuál, kde je podrobně popsán pohybový a výživový režim v době růstu.

Zájemcům o štěně php doporučuji důkladně si prostudovat informace o plemeni, pyrenejský horský pes není vhodný pro každého, jako typický pastevec má sklon k nezávislosti a samostatnosti, jeho výchova má být klidná a důsledná (ale nikoliv tvrdá!) a laskavá, je velmi citlivý na hrubé zacházení. Také nároky na vysoce kvalitní a vyváženou stravu v době růstu nejsou zanedbatelné, štěně však nesmí být překrmováno, tj. nekrmit  ad libitum!!!

Dříve tedy, než se rozhodnete pro pyrenejského horského psa, se důkladně zamyslete nad tím, zda je právě toto plemeno pro vás tou správnou volbou. Pyrenejský horský pes nikdy nebude bezhlavě plnit povely, je to samostatně uvažující pes (a občas i dost svéhlavý), jehož posláním byla odpradávna ochrana stád, v mezních situacích (útok predátora) se musel rozhodovat pouze dle vlastního uvážení.

Kdo by tedy očekával bezpodmínečnou poslušnost, nechť se raději poohlédne po jiném plemeni, tento pes by neměl být nikdy pořizován jen na základě jeho atraktivního exteriéru!!! Nerozumné pořízení si "atraktivního plyšáka" často bohužel vede ke špatným koncům, je pro mne vždy velmi frustrující sledovat, jak si někdo neuváženě pořídí php a jakmile zjistí, že ta "malá roztomilá chlupatá věc nějak vyrostla", dospěla a projevuje se jako typický pastevecký pes, neprodleně se jej snaží zbavit. Není to v žádném případě pes vhodný do kotce (!!!), vyžaduje trvalý kontakt se svou rodinou (smečkou, stádem).

VÍCE O POVAZE ZDE:
   

Naprostou nutností je bezpečně ohraničený pozemek, plánujete-li si tedy pořídit štěně php, nejprve investujte do dostatečně vysokého a pevného plotu! Nezbytností je SOCIALIZACE, nový majitel by měl mladého pejska co nejvíce brát do různých typů prostředí a vystavovat jej novým podnětům. Samozřejmostí je také dodržování restriktivního pohybového režimu po dobu růstu, štěně nesmí být přetěžováno! Mezi 5. - 7. měsícem věku dochází u obřích plemen k maximálně intenzivnímu růstu, růstové zóny však ještě nejsou uzavřeny, je to tedy velmi kritické období, kdy jakýkoliv (i nezaznamený) úraz, popř. nadměrná pohybová zátěž a překrmování může způsobit ortopedický problém. Proto jsou veškeré extrémní aktivity -  jako např. několikakilometrové procházky, běh u kola, chůze po schodech (zejména směrem dolů), pohyb po kluzkých podlahách (!), skákání z výšky, apod. jsou s ohledem na správný vývoj kloubů a kostry naprosté tabu!!! 

Případné dotazy ráda zodpovím telefonicky anebo osobně, jen žádné anonymní dotazy typu "za kolik", na takové dotazy nereaguji. A je mi úplně jedno, zda pán či paní "xy" prodává štěně "laciněji", za kvalitou mého chovu si stojím, chce-li si někdo pokud možno co nejlevněji pořídit "ňákýho velkýho psa na hlídání k baráku", jistě si vybere někde jinde. Upřednostňuji takové zájemce, kteří mne osobně kontaktují, představí se mi a vysvětlí, proč mají zájem právě o toto plemeno, a zda jsou schopni pejskovi (fence) zajistit odpovídající podmínky; vážní zájemci jsou po předchozí telefonické domluvě vítáni.

Závaznou rezervaci štěněte je možné učinit až po podepsání rezervační smlouvy a složení rezervační zálohy ve  výši 5000 Kč (rozumí se po narození štěňat), výběr štěňat se řídí podle pořadí rezervací.

Je pro mne velmi důležité, aby se naši odchovanci dostali k zodpovědným a milujícím lidem, a proto i majitele štěňátek si pečlivě vybírám, jestliže mám  pochybnosti, zda se jedná o vhodného majitele, štěně mu neprodám. Nebudu a ani nechci nikomu slibovat,  že si od nás odveze  "vymazlené super štěndo" a budoucího „multi šampiona“, ale rozhodně garantuji to, že štěně od nás bude socializované (nový majitel musí samozřejmě v socializaci pokračovat!) a povahově vyrovnané. Mimořádně důležitá je pro mne zpětná vazba a informace o zdraví mých odchovanců, a proto uvítám takové budoucí majitele, kteří nechají u mých odchovů provést příslušná zdravotní vyšetření (posouzení DKK, patel, atd.), byť není podmínkou, aby se věnovali chovu.


S novými majiteli chci zůstat v trvalém kontaktu, předáním štěněte můj zájem o jeho další vývoj a život v žádném případě nekončí.  Nenazývám to nadužívaným slovem "chovatelský servis", ale jsem vždy připravena se vším pomoci a poradit, majitelé mých odchovů dobře vědí, že mi mohou volat či psát prakticky kdykoliv.

 
 Porodní box v našem obývacím prostoru


 .